Rybářský lístek

Jak jej získat a kolik stojí?

Rybaření dětí – samostatně nebo na povolenku rodiče

S rybařením u dětí to není úplně jednoduché. Nejčastější postup bývá přes rybářský kroužek v rámci místní organizace Rybářského svazu. Do něj se dětí hlásí od 6 let věku a od 7 let získávají svůj vlastní rybářský lístek. Rybářský kroužek poskytne dětem základní teoretické znalosti, i praktické dovednosti v rybolovu. Zde také skládají zkoušky. V jejich případě nemusí být samozřejmě písemné.

Druhá možnost je taková, že rybářem se stane, nebo jím již je, sám rodič. Tomu je pak umožněno v rámci jeho povolenky nechat rybařit svého potomka. Musí být dodržen rozsah povolenky rodiče (např. počet prutů, na které dohromady chytají) a především věk dítěte.

Konkrétně pro MRS: Dospělý lovící, držitel povolenky a rybářského lístku, může v rámci svého oprávnění provádět individuální praktickou výuku rybolovu mládeže do 8 let.

Konkrétně pro ČRS: Děti do 10 let věku mohou manipulovat s 1 udicí osoby provádějící lov starší 18 let v jejím doprovodu.

Prakticky: Pokud lovíte například na položenou, můžete lovit na 2 pruty. Z toho jeden můžete půjčit dítěti. Musíte být u něj, za vše odpovídáte vy, pouze půjčujete pod dohledem prut dítěti. Pokud vláčíte nebo muškaříte, můžete lovit na jeden prut, tedy nemáte možnost půjčovat prut druhý. Dítě tedy loví pod vaším dohledem, avšak tehdy nesmíte lovit vy.